gramatas spacer atklatnes spacer perles

Historisma pilis Latvijā

Dainis Bruģis


ISBN 9984-561-05-4
320 lappuses, cietie vāki, formāts 227 x 300 mm


Nokopēt grāmatas fragmentu (130 KB)

Historisma perioda arhitektūra līdz šim ir aprakstīta galvenokārt Rīgai un Rīgas arhitektiem veltītās publikācijās.

Sorosa Fonds – Latvija ir laidis klajā Rundāles pils muzeja Latvijas mākslas nodaļas vadītāja Daiņa Bruģa monogrāfiju «Historisma pilis Latvijā», kurā sistematizēta un aprakstīta no 1830. līdz 1920. gadam ārpus Rīgas projektēto un uzcelto muižniecības mājokļu arhitektūra.

Latvijas mākslas vēsturē šī perioda arhitektūrai jau ir savi hrestomātiski piemēri – Vecauces, Alūksnes, Jaungulbenes, Preiļu, Cesvaines un Pelču pils. Tieši ar piļu projektiem Latvijas kultūrvēsturē savu vārdu ir ierakstījuši pasaulslaveni arhitekti F. B. Rastrelli, Dž. Kvarengi, K. F. Šinkels, F. A. Štīlers, H. Grīzebahs un P. Šulce-Naumburgs.

Daiņa Bruģa monogrāfija raksturo neostilu iezīmes vairāk nekā 300 populāru un mazāk zināmu Latvijas piļu un kungu māju arhitektūrā. Bagātīgā informācija, jaunatklātie celtņu datējumi un to autoru noskaidrošana, daudzu līdz šim nepazīstamu attēlu reprodukcijas dod fundamentālu ieguldījumu ļoti bagātas taču līdz šim maz pazīstamas Latvijas kultūras mantojuma daļas izpētē.

Grāmatas 288 lappusēs ir 48 krāsu un 316 melnbaltās ilustrācijas, kas rāda gan piļu projektu rasējumus, gan to sākotnēji gravīrās iemūžināto godību, gan dokumentē fotogrāfijās to tagadējo stāvokli. Monogrāfijā ir daudz retu attēlu un pirmpublicējumu. Îpaši tas attiecas un historisma perioda interjeru aprakstiem. Grāmatai ir plašs personu un piļu rādītājs, kā arī kopsavilkums angļu valodā. Grāmatas zinātniskais redaktors Imants Lancmanis iesaka monogrāfiju «Historisma pilis Latvijā» kā enciklopēdisku uzziņu krājumu pagājušā gadsimta beigu un šī gadsimta sākuma Latvijas arhitektūrā.

Dizains, makets, redakcija – izdevniecība AGB, izdevējs – SFL.



Lasītāju vērtējums


  lacuks   2009. gada 16. septembrī

smird-man nepatika dzas kluuds veesturikos skaitlos!!!


  Anita   2009. gada 2. septembrī

Îsti nopietna grāmata par Latvijas arhitektūras vēsturi. Bez blēņām un pasakām.


  Ernests   2009. gada 5. martā

Diezgan interesanta grāmata bet vajadzēja vairāk aprakstīt piļu un muižu vēsturi.


  Laura   2008. gada 4. maijā

Cesvaines pils ari ir pieskaitama pie Historisma pilim. Vaitad ne ?


Mans vērtējums

Mans vārds:

Cik augstu vērtēju šo grāmatu? (1-5) 1 2 3 4 5

(Pret spameriem) Cik ir viens plus divi plus divi (vārdiem)?

Komentārs:


Komentāri, kas neattiecas uz grāmatu, var tikt rediģēti vai dzēsti.